پارس پروژه (پرتال خدمات دانشگاهی)

KNS17- کارآموزی کارخانه نساجی مازندران

کد محصول:KNS17

فایل WORD

135 صفحه

17000 تومان

فهرست مطالب

معرفی کارخانه نساجی مازندران 
گزارش از دستگاههای موجود در قسمت مرکزی 
گزارش بخش تخصصی رنگ 
نمونه پارچه های رنگ آمیزی
روش تهیه امولسیون یا خمیر رنگ 
گزارش کارگاه تکمیل کالای نساجی 
نمایش از ماشین تراش پارچه و انتقال پارچه
بخش پرز سوزی و نهایی از ماشین 
بررسی روشهای پخت ، آهار گیری و سفید گری موجود در کارگاه 
مرسریزاسیون کالای پنبه ای و مخلوط پلی اتر – پنبه ( تاریخچه )
لخت کردن و نرم کردن و سفید گری( سفید گری نوری )
مواد رنگزا 
نمودار کلی مواد رنگزا 
ساختار بعضی پیگنت های آلی 
مواد صنعتی که بر روی پارچه بکار می رود 
تاریخچه کارخانه نساجی شماره یک قائمشهر :
کارخانه نساجی شماره یک قائمشهر یکی از قدیمی ترین واحد نساجی کشور است که اولین کلنگ زیر بنای این صنعت در سال 1307 خورشیدی در علی آباد قدیم ، شاهی سابق و قائم شهر امروز در زمینی به مساحت پانزده هکتار زده شد که هفت هکتار از این زمین به تأسیسات صنعتی اختصاص یافت و مابقی زمین برای خانه های سازمان مهندسین و متخصصین در نظر گرفته شد.
احداث بنا و خرید و نصب ماشین آلات به مدت دو سال بطول انجامید و در سال 1309 بهره برداری از ماشین آلات شروع گردید در آن ایام تولیدات این واحد صنعتی سهمیه ارتش بوده و مستقیماً به ارتش تحویل می گردید که این روش و روال تا سال 1342 ادامه داشته و در این سال بعلت احداث واحدنساجی متعدد درکشور قسمتی از تولیدات این کارخانه تحویل ارتش می گردید و مابقی روانه بازار آزاد می شد که از سال 57 به بعد کل تولیدات عرضه بازار می شود و ارتباط واحد با ارتش قطع شده است .
بهر حال برای شناخت واحد خلاصه ای از امکانات اولیه و حال این کارخانه ذیلاً بطور فهرست وار تنظیم گردیده .
ماشین آلات موجود که در سال 1336 نوسازی و تحت بهره برداری قرارگرفت با سه شیفت کار حدود ده تن نخ نمره 20 انگلیسی خواهد بود ضمناً مقدار دوک ریسندگی واحد 23312 دوک می باشد . 
چکیده :
کارخانه نساجی شماره یک قائمشهر یکی از قدیمی ترین واحد نساجی کشور است که اولین کلنگ زیر ربنایی این صنعت در سال 1307 خورشیدی در علی آباد قدیم ، شاهی سابق و قائم شهر امروز در زمینی به مساحت پانزده هکتار زده شد که هفت هکتار از این زمین به تأ سیسات صنعتی اختصاص یافت و مابقی زمین برای خانه های سازمان مهندسین و متخصصین در نظر گرفته شد . احداث بنا و خرید ماشین آلات بمدت دوسال بطول انجامید و در سال 1309 بهره برداری از ماشین آلات شروع گردید در آن ایام تولیدات این واحد صنعتی سهمیه ارتش بوده و مستقیماً به ارتش تحویل می گردید که این روش و روال تا سال 1342 ادامه داشت و دراین سال بعلت احداث واحد نساجی متعدد در کشور قسمتی از تولیدات این کارخانه تحویل ارتش می گردید و مابقی روانه بازار می شد که از سال 57 به بعد کل تولیدات عرضه بازار می شود و ارتباط واحد با ارتش قطع شده است .
شیمی رنگ در بردارنده کلیه خواص فیزیکی و شیمیایی رنگ ، مانند: انحلال ، امولسیون ، پلیمریزه شدن ، واکنشهای شیمیایی ، و برخورد تماس با اسیدها و بازها و شناساگرها و نظایر این خواص می باشد .ازنظر دانش فیزیک ، ترکیب رنگها ، طیف نور ، طول موج نور رنگی ، فرکانس وسرعت پرتوهای رنگی اهمیت دارد و نظر به اینکه ، تشخیص و تفکیک هزاران رنگ از یکدیگر با چشم غیر مسلح ( بدون ابزار نوری ) بسیار مشکل و دشوار است ، ابزار ها ی علمی و فنی دقیق ، مانند: طیف سنج، کلریمتر ، طیف نما و انواع دیگر وسایل ،به انسان یاری داده است تا قلم رنگ را شناسایی کنند .
قلم هر رنگ ، مشخص کننده آن رنگ است .به عنوان مثال ،هنگامی که رنگ قرمز در یک رنگ نارنجی بیشتر از مقدار رنگ زرد باشد ،رنگ نارنجی دارای قلم قرمز است و رنگ نارنجی متمایل به قرمز خواهد بود . این شناسایی برای شیمیدان رنگ و رنگ ساز دارای اهمیت بسیار است تا بتواند رنگ مورد نظر را با توجه به فیزیک رنگ ، آماده سازد و عرضه کند . 
هر رنگ ، دارای سه عامل : فام ، شفافیت و خلوص است . این سه مشخصه در رنگهای مختلف ، تفاوت دارد . فام هر رنگ ، بر حسب طول موج نور آن فرق می کند . اختلاف فام به معنای اختلاف رنگ است . شفافیت هر رنگ به مقدار نوری که آن رنگ منعکس می کند ، بستگی دارد . نور سفید شفافترین رنگهاست . خلوص هر رنگ بسته به هماهنگی و عدم هماهنگی با نور سفید است . به عنوان مثال ، رنگهایی که با سفید مخلوط شده اند پریده به نظر می رسند . بنا براین ، خلوص خود را از دست داده اند . 
طیف نور مرئی ، به دو دسته رنگهای اصلی یا نرمال و رنگهای میانی و مکمل تقسیم می گردند : ( قرمز ، زرد و آبی ) 
رنگهای اصلی ( نارنجی ، سبز و بنفش ) رنگهای مکمل هستند که در این دایره رنگ تقسیم بندی رنگها از آنها یاد شده است . 
در بخش رنگرزی کارخانه پنج خط وجود دارد که بر روی پارچه اعمالی را توسط دستگاههای مربوطه انجام می دهند که خطوط مربوط و نام دستگاهها در زیر آمده است : 
خط یک : پرز سوزانی ، سفید گری ، استنتر ، چاپ ، هاتفلد ، استنتر جهت تکمیل . 
خط دوم ( ورودی پارچه ) : سفید گری قدیم پخت 8 تا 12 ساعت ، استیل ، کالندر ، خشک کن در صورتی که پارچه چلوار باشد ، استنتر . 
خط سوم : ژیگر ( پارچه ها داخل دستگاه هم عمل پخت و رنگرزی را انجام می دهد ) . 
خط چهارم : بوبین فقط نخها را رنگ آمیزی می کند . 
خط پنجم : چاپ 
نام دستگاههایی که در قسمت رنگرزی کارخانه موجوداند ، سفید گری جدید ، سفید گری قدیم ، دستگاه خشک کن سیلندری ، استنتر قدیم و جدید ، ژیگر ( رنگرزی ) چاپ و روتاری ، طاقه پیچی ، ماشینهای چاپ پارچه از سه نوع هستند که به نامهای : 1- ماشینهای چاپ اسکرین ،2- ماشین های چاپ غلطکی و3- ماشینهای چاپ روتاری . 
برای تثبیت کالاهای چاپ شده در نساجی از سه روش استفاده می شود : 
1- تثبیت با بخار 2- تثبیت با حرارت خشک 3- تثبیت به صورت خیس 
از سه روش فوق تثبیت با بخار عموماً برای همه گروهی رنگزا مناسب است ولی تثبیت با حرارت خشک به مواد رنگزای اکتیو و دیسپرس و خمی محدود می شود . روش تثبیت به صورت خیس نیز معمولاً برای مواد رنگزای آزوئیک و خمی و راکتیو به کار می رود . 
عملیات مقدماتی تکمیل پارچه عبارتند از : توزین ، متراژ ، علامت گذاری و کنترل ، آهار زنی ، شستشوی پنبه ، ماشین آلات مرسریزاسیون .
تعلیق با ثبات دو یا چند مایعات را امولسیون گویند که به کمک میکسر های قوی تهیه می گردد . ثبات امولسیون توسط امولگاتور تضمین می گردد . یکی از مایعات تشکیل دهنده امولسیون آب است و مایع دیگر روغن یا نفت می باشد . امولسیون متشکله را روغن در آب گویند . در صنعت چاپ در نساجی بیشتر از امولسیون نفت در آب استفاده می شود که می توان آن را توسط آب معمولی رقیق کرد .

 

راهنمای خرید

تحلیل آماری پایان نامه ها

تحلیل آماری فصل 4 پایان نامه طرح های تحقیق و پروژه های علوم انسانی با نرم افزارهای  AMOSSPSSLISREL  ،  PLS 

مدل سازی و برازش مدل برای پایان نامه های علوم انسانی  

09372555240

فیس بوک پارس پروژه  تویتر پارس پروژه  پینترست پارس پروژه  کلوب پاس پروژه

 تلگرام پارس پروژه  اینستاگرام پارس پروژه  لینکدین پارس پروژه  گوگل  پلاس پارس پروژه  

نحوه ی خرید

 شماره پشتیبانی و تلگرام 09372555240

 1- پرداخت اینترنتی: برای پرداخت اینترنتی اینجا کلیلک کنید

2.کارت به کارت: با استفاده از پایانه های خود پرداز مبلغ محصول را به شماره کارت زیر انتقال داده و سپس  4 رقم آخر کارت،ادرس ایمیل و کد محصول را برای ما پیامک یا ایمیل نمائید  6104337867130005 به نام علی اصغر رحیمی موحد بانک ملت

3: واریز نقدی به شماره حساب  ۱۲۶۰۸۹۳۱۴۵ وسپس شماره فیش ادرس ایمیل و کد محصول  را برای ما پیامک یا ایمیل نمائید

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید