کارآموزی نساجی در کارخانجات ایران مرینوس

کد محصول:KNS13

تعداد صفحات: ۱۱۵ صفحه فایل WORD

قیمت: ۱۷۰۰۰ تومان

فهرست مطالب
مقدمه ۱
قسمت ریسندگی۴
قسمت مقدمات بافندگی ۱۴
قسمت بافندگی۲۵
قسمت تکمیل ۳۲
قسمت رنگرزی ۵۸
قسمت کنترل کیفیت ۹۰
تاسیسات ۱۱۲

اطلاعاتی دربارۀ کارخانجات ایران مرینوس
کارخانجات ایران مرینوس (سهامی عام) در سال ۱۳۴۶ با مساحت صد و بیست هزارمترمربع و زیربنای در حدود بیست هزارمترمربع تأسیس و در سال ۱۳۴۸ با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و با هدف تولید پارچه فاستونی در قم به بهر‌ه‌برداری رسید.
ظرفیت اسمی تولید پارچه در زمان تأسیس شرکت هفتصدهزار مترطولی در سال بوده است که با چندین مرحله نوسازی و توسعه کارخانه و مدرنیزه کردن ماشین‌آلات و بهینه سازی روند تولید به دو میلیون و هفتصدهزار مترطولی در سال رسیده است.
تعداد پرسنل در حال حاضر ۴۲۶ نفر مرد و ۵۵ نفر زن می‌باشد.
سهامداران شرکت ۶۰ درصد مربوط به بخش خصوصی و ۴۰ درصد متعلق به بخش دولتی است. محصول کارخانه پارچه فاستونی و البسه می‌باشد و از تولیدات دیگر کارخانه می‌توان به پتو اشاره کرد.
مواد اولیه شامل تاپس پشم که از کشور استرالیا تهیه می‌شود و تاپس پلی‌استر و مواد شیمیایی که از کشورهای آلمان و سویس و فرانسه تهیه می‌شود. در قسمت تولید کارخانه در ۲ شیفت A و B یعنی ۱۶ ساعته کار می‌کند.
کمیته‌های فعال درک ارخانه شامل وام، حفاظت فنی، انضباط کار، بهره‌وری، طبقه‌بندی مشاغل می‌باشد. ضمن اینکه شورای اسلامی کار، انجمن اسلامی و پایگاه مقاومت بسیج هم به فعالیت مشغولند.
در کمیته بهره‌وری دونفر نماینده مدیریت کارخانه، یک نفر نماینده سرپرستان و دونفر نماینده شورای کار عضویت دارند وظیفه این کمیته تعیین مبلغ اضافه تولید کارخانه می‌باشد که این مبلغ به عنوان بهره‌وری به کارکنان شاغل پرداخت می‌شود.
کمیته طبقه‌بندی مشاغل ازیابی حقوق کارکنان و انضباط کار را برعهده دارد. حفاظت فنی کارخانه و بهداشت و درمان کارکنان نیز برعهده این کمیته می‌باشد.
امکانات رفاهی که به کارکنان تعلق می‌گیرد عبارت است از :
۱- کمک نقدی شامل وام قرض‌الحسنه- اهداء جوائز به فرزندان ممتاز پرسنل، پرداخت هزینه کفن و دفن به ورّاث شاغلینی که به هر دلیل فوت می‌کنند به صورت بلاعوض.
۲- کمک غیرنقدی شامل برنج- روغن- مرغ- شکر- پارچه کت و شلواری.
۳- سایر امکانات شامل تعاونیهای مسکن و مصرف- سالن غذاخوری- چایخانه- مهدکودک- خانه بهداشت- نمازخانه- سالن ورزش- پارکینگ- حمام- آب شیرین- سرویس ایاب و ذهاب- بیمه درمانی و بیمارستانی شاغل و سه نفر تحت تکفل وی و باضافه بیمه عمر و حوادث شاغل نزد بیمه آسیا.
دوره‌‌های آموزشی برای کارگران در هنرستانهای فنی و حرفه‌ای به صورت آموزش کار با دستگاه‌ها تشکیل می‌شود.
کارخانجات ایران مرینوس دارای طرح توسعه در شهرک صنعتی شکوهیه می‌باشد که ضمن این طرح کارخانه جدیدی که بیش از ۹۰ درصد عملیات ساختمانی و سالنهای تولید آن انجام شده تأسیس خواهد شد. ماشین‌آلات موردنیاز آن در محل موردنظر پیاده شده و آماده نصب می‌باشد. هدف از تأسیس کارخانه رنگرزی و تکمیل انواع پارچه می‌باشد.
کارخانجات ایران مرینوس دارای استاندارد ایران و ISO 9001 می‌باشد. دارای طرح طبقه‌بندی مشاغل که در سال ۱۳۷۸ بازنگری شده است نیز می‌باشد. همچنین دااری دفاتر تحقیق و توسعه و کنترل کیفیت می‌باشد که مجهز به پیشرفته‌ترین تجهیزات موردنیاز می‌باشد.

قسمت ریسندگی
ماشین ملانژ :
تغذیه : تاپس پشم و پلی استر.
میزان تغذیه : محدودیتی ندارد اما با توجه به نمره تاپس باید به اندازه‌ای باشد که نسبت ۴۵% پشم و ۵۵% پلی‌استر رعایت شود. به عنوان مثال اگر گرم بر متر تاپس پلی استر ۳۹/۲۰ و گرم بر متر تاپس پشم ۶۱/۲۲ باشد برای اینکه این نسبت رعایت شود باید ۷ تاپس پلی‌استر و ۶ تاپس پشم به ماشین تغذیه شود.
کار ماشین ملانژ :
۱- تقلیل وزن خطی تاپس مخلوط پلی‌استر و پشم.
۲- صاف و مستقیم و موازی کردن الیاف و یکنواخت کردن.
۳- مخلوط کردن.
تاپسی که وارد کارخانه می‌شود قبل از ورود به خط تولید به آزمایشگاه کنترل کیفیت می‌رود. تا از نظر خار و خاشاک موجود در آن و گرم بر متر آزمایش شود اگر تأیید شد وارد خط تولید می‌شود.
تاپسها در هنگام تغذیه به ملانژ، تقسیم می‌شوند، به عنوان مثال اگر ۷ تاپس پلی‌استر و ۶ تاپس پشم داشته باشیم ۴ تاپس پلی‌استر و ۳ تاپس پشم از یک طرف و ۳ تاپس پلی‌استر و ۳ تاپس پشم از طرف دیگر تغذیه می‌کنیم. این الیاف پس از عبور از یک جفت غلتک به نام غلتک تغذیه، گیل می‌شود. گیل دارای سوزنهایی است که ضمن موازی کردن و مستقیم کردن الیاف آنها را به جلو هدایت می‌کند.