استعداد خستگی شغلی- مبانی و چارچوب نظری پیشینه تحقیق داخلی و خارجی

کد محصول: PMD67

تعداد صفحات :   ۲۲   صفحه

فرمت فایل WORD

قیمت:   ۶۰۰۰     تومان

دانلود فایل بلافاصله بعد از خرید

مبانی نظری ، ادبیات ، پیشینه تحقیق داخلی ، پیشینه تحقیق خارجی در مورد استعداد خستگی شغلی 

بخشی از متن

ریشه لغوی خستگی

از زمان‌های دور (دوره ی کلاسیک) در مورد خستگی مطالبی به جا مانده است که شرح مفصل آن به قرن چهارم میلادی برمی گردد (هیلی ، ۱۹۸۴). امّا، تا اواسط قرن هجدهم میلادی تعریفی از واژه‌ی خستگی در زبان انگلیسی وجود نداشت و ریشه ی آن هم مشخصاً معلوم نبود (هیلی، ۱۹۸۴؛کوهن،۱۹۷۶). محققان می‌گویند ریشه‌ی لغت خستگی بسته به اینکه معنای اصلی آن به جنبه‌های جسمی یا روحی اشاره کند، متفاوت است. در میان معادل‌های واژه ی خستگی جسمی می‌توان به لغات “دلگیر کننده ، “کسالت آورنده “، “محزون ” اشاره کرد، در حالی که معادلهای روحی آن شامل واژه‌های”ملال آور “،  “یکنواخت ” و واژه‌ی فرانسوی (Ennui)  است (هیلی، ۱۹۸۴؛ کوهن، ۱۹۷۶؛ اوکانر ، ۱۹۶۷).

در سایر زبانها معانی دیگری از خستگی که ناشی از نحوه‌ی کاربرد این اصطلاح است را می‌توان پیدا کرد. برای مثال در زبان آلمانی، لغت”Lany Wiele”که حاکی از “گذر کند زمان” است معنی خستگی را می‌دهد. در زبان عبری، لغت “Lashemn”به معنای “آرزوی چیزی را کردن” و همچنین” اندوه ناشی از بیکاری” معادل واژه‌ی خستگی است. معنی اصلی واژه ی خستگی در زبان اسلاوی” Kuka”است که به معنای “تکرار و یکنواختی ” است (واف، ۱۹۷۹). نهایتاً ساندبرگ و استات (۱۹۹۲) معادل‌های دیگر واژه‌ی خستگی (خسته کننده) را از زبان‌های ژاپنی، چینی (ماندارین) وکره‌ای که تأکید بر مفاهیم “جالب نبودن “و یا “بیکار بودن ” است راگزارش کرده‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ریشه‌ی لغت خستگی می‌توان به نوشته‌های آسمان  (۱۹۷۹) و واف  (۱۹۷۹) مراجعه کرد. کاربردهای ادبی واژه‌ی خستگی را همچنین در آثار هیلی(۱۹۸۴)، کلاپ  (۱۹۸۶)، کوهن (۱۹۷۶)، اسپکز  (۱۹۹۵) می‌توان یافت.

شکایات مربوط به خستگی ناشی از کار بسیار فراگیر هستند (فارن ورث ،۱۹۹۸؛ فیشر،۱۹۸۷؛ گارسون ،۱۹۷۵؛گست ، ویلیامز ، و دیو ،۱۹۷۸؛ کوم‌هاوسر ،۱۹۶۵؛رابین ،۱۹۷۶؛ اسمیت ،۱۹۵۵؛ ترکل ، ۱۹۷۴؛ ویات ،فراسر، و استاک ،۱۹۲۹)، و تجربه ی عمومی خستگی در میان فرهنگهای

 مختلف مکرراً گزارش شده است (ساندبرگ، لاتکین ، فارمر و سائود ،۱۹۹۱؛ ساندبرگ و استات،۱۹۹۲؛ ودانوویچ و وات ،۱۹۹). برای مثال، گست و همکارانش  (۱۹۷۸) سه نمونه از کارگران انگلیسی را به عنوان معرف همه ی سطوح سازمانی مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند که قضاوت بیش از نیمی (۵۶ درصد) از آنها این است که شغلشان به طور کلی خسته کننده است، در حالیکه ۷۹ تا ۸۷ درصد آنها می‌گفتند برخی از مواقع احساس خستگی می‌کنند. محققان نظامی خستگی شغلی را به عنوان یک مشکل رایج سربازان در پادگان‌های نظامی در زمان صلح تصدیق می‌کنند (هریس و سگال ،۱۹۸۵).

فهرست مطالب

استعداد خستگی شغلی        ۲

ریشه لغوی خستگی   ۲

۲-۱-۲- مفاهیم و تصورات خستگی  ۴

۲-۱-۲-۱- دیدگاه روانکاوانه  ۴

۲-۱-۲ -۲- دیدگاه فیزیولوژیک       ۶

۲-۱-۲-۳- دیدگاه رشدی     ۸

۲-۱-۲-۴ دیدگاه صنعتی ـ انسانی    ۱۰

۲-۱-۴ مفهوم استعداد خستگی شغلی        ۱۶

تحقیقات انجام شده در ارتباط با استعداد خستگی شغلی در داخل کشور         ۱۷

بررسی تحقیقات انجام شده در ارتباط با استعداد خستگی شغلی در خارج کشور   ۱۸

منابع فارسی   ۲۱

منابع لاتین    ۲۲