اطلاعیه

رابطه بین کمال گرایی و تربیت تولد

کد محصول: OL128

تعداد صفحات: ۱۱۰ صفحه فایل word

قیمت: ۱۳۰۰۰ تومان

دانلود فایل بلافاصله بعد از خرید

فهرست مطالب
مقدمه ۱
فصل اول :موضوع پژوهش ۵
بیان مساله ۶
فرضیه های پژوهش ۸
تعاریف مفهومی و عملیاتی متغییرها ۹
فصل دوم : بخش نظری ۱۰
مفهوم کمال گرایی ۱۱
اهمیت کمال گرایی ۱۲
کمال گرایی از دیدگاه اندیشمندان ۱۳
نظریه آدلر در رابطه با کمال گرایی ۱۵
کمال گرایی از دیدگاه اسلام ۱۷
انواع کمال گرایی ۱۸
ابعاد پنچ گانه کمال گرایی ۲۰
ابعاد سه گانه کمال گرایی ۲۱
ویژگی افراد کمال گرا ۲۲
تلاش برای برتری یا کمال ۲۳
سبک زندگی ۲۴
روش های اساسی تلاش در کمال گرایی (برتری ) ۲۶
تلاش برای جبران ۲۷
مشاوره به شیوه فردی آدلر ۲۸
ترتیب تولد ۲۹
فرزند دوم ۳۶
فرزند آخر ۳۹
تک فرزند ۴۳
دور معیوب (سیکل معیوب ) در روند کمال گرایی ۴۵
عوامل خانوادگی موثر در ایجاد کمال گرایی ۴۷
ترتیب تولد فرزند چندم ۴۹
فرزندان اول خانواده ۵۰
فرزندان وسط خانواده ۵۱
فرزندان آخر خانواده ۵۲
کمال گرایی ۵۳
نظریه را جرز در رابطه با کمال گرایی ۵۹
پژوهش در نظریه آدلر ۶۱
پژوهشهای مربوطه ۶۷
خاطرات قدیم وصفات شخصی ۶۸
خاطرات قدیمی و نتایج روان درمانی ۷۱
ارزیابی نظریه آدلر ۷۳
چشم اندازهای نظری و پژوهشی در کمال گرایی ۷۶
فصل سوم : روش تحقیق ۸۲
جامعه آماری و روش نمونه گیری ۸۳
روش اجرای تحقیق ۸۴
روش تحلیل داده ها ۸۵
اعتبار ۸۶
فصل چهارم : یافته ها و تجزیه تحلیل آنها ۸۷
جدول ها ۸۸
فصل پنجم : بحث و نتیجه گیری ۹۸
محدودیتهای پژوهش ۱۰۳
پیشنهادات ۱۰۴
منابع ۱۰۵
«مقدمه»
به راستی بخش بزرگی از مسائل جدی که بشر امروز با آن روبرو است صرفاً با فن آوری به دست آمده از علوم طبیعی حل نخواهد شد و این مسائل مولفه های شخصیتی و رفتارهای ویژه ای دارند که برای حل آن ها باید از دانش روان شناسی به ویژه روان شناسی شخصیت بهره گرفت .
نیروی انگیزش هر فرد به سوی رشد و خود شکوفایی است . همه ی ما نیاز داریم که توانایی های بالقوه ی خود را تا بالاترین اندازه ممکن شکوفا کنیم و به رشدی فراتر از رشد کنونی خود دست یابیم . گرایش طبیعی ما حرکت در مسیر تحقق توانایی های بالقوه ی خویش است ، هر چند ممکن است در این راه با برخی موانع محیطی و اجتماعی روبرو شویم . البته رسیدن به کمال و شکوفا ساختن استعداد ها و توانایی های نهفته و بالقوه فرد ، به خودی خود بسیار ارزشمند است و در این وادی کمال گرایی امری مثبت و پسندیده است ، ولی آن چه مطلب اینمقاله به آن اشاره دارد جنبه ی فراطی یا منفی کمال گرایی در روان شناسی است . دگرگونی های سریع و پیچیده جوامع انسانی به مرور زمان بر شیوه های فرزند پروری انسانها اثری اساسی بر جای گذاشته است ، و خانواده ها اکنون تلاش می کنند فرزند خود را از همان اوان کودکی برای بردن گوی سبقت از همسالانشان آماده کنند . این شیوه ی تربیتی سبب شده است که فرزندان ، زمانی خود را با ارزش بدانند که مورد تایید والدین خود قرار بگیرند و چون تایید والدین و دیگران نقشی اساسی در ساختار شخصیتی افراد دارد ، می کوشند تلاش خود را دو چندان کنند ، تا به انتظارات آنان پاسخ مثبت دهند . با گذشت زمان این روند به صورت رفتاری پایدار خواهد آمد و انتظارات والدین ، جای خود را به انتظارات بلند پروازانه و دست نیافتنی از خود می دهد . ویژگی شخصیتی کمال گرایی در سه بعد قابل بررسی است کمال گرایی خود مدار که فرد معیار های دست نیافتنی برای خود دارد و چون نمی تواند به آنها برسد دچار نا امیدی و یاس می شود . فرد کمال گرا یعنی فردی که نیاز و عطش دارد از هر نظر کامل و بی نقص باشد ، خود را درست مطابق تصویر آرمانی که از خودش دارد میپندارد . عطش کمال گرایی این افراد ، منحصر به یک یا چند امر ویژه نیست ، بلکه ایشان می خواهند در کلیه شئون زندگی ، افکار و احساسات ، رفتار و اعتقادات ، عالی و بی نقص باشند . آدلی اصطلاح تلاش برای کمال را به عنوان نیروی پویشی عظیم در پس هر انگیزه ای به کار برد .
روان شناسان ارتباط بین کمال گرایی و تربیت تولد را بسیاری از عوامل از جمله منظومه ی خانواده که اولین محیط اجتماعی را تشکیل می دهد هر کودکی ، می کوشد تا در این منظومه ، با رقابت و رزی مورد توجه و اهمیت قرار گیرد و موقعیتی برای خود دست پاکند . سبک زندگی را می توان به مشابه اسطوره شناسی شخصی در نظر گرفت و مورد مطالعه و بررسی قرار می دهند . انگیزه کمال و تاثیر آن بر رفتار انسان در طول تاریخ به صورت همه جانبه و گسترده ای توسط روان شناسان به ویژه نظریه پردازان رویکرد روانکاوی مورد بحث قرار گرفته است . اگر چه اصطلاح های کمال گرایی و تفکر کمال گرا بطور خاص در ادبیات پزشکی ، روانشناسی و روان درمانی تاریخچه طولانی دارد لیکن در این زمینه کار پژوهشی اندکی صورت گرفته است ( پیروستا ۱۹۸۶به نقل از مهرابی زاده هنرمند،۱۳۸۲)
بر اساس شواهد موجود ، تفاوتهای فردی زیادی در کمال گرایی وجود دارد اما مهم ترین مشخصه های کمال گرایی ، داشتن اهداف بلند پروازانه ، جاه طلبانه ، مبهم و غیر قابل وصول و تلاش افراطی برای رسیدن به این اهداف است (فروست ، مارتین، لهارت و روز نبلایت ۱۹۹۱به نقل از نشریه طلوع ، ۲۰) کمال گرایی را به منزله مجموعه ای از معیار های بسیار بالا برای عملکرد که با خود ارزشیابیهای انتقادی افراطی و عدم اعتماد به نفس مشخصه افراد کمال گرا است . نیاز شدید این افراد به مو فقیت و امکان پرهیز از انتقاد دیگران و آشکار شدن بعضی از عیوب خود ، آنها را وادار به انجام فعالیت های مداوم و سخت به منظور دستیابی به موفقیت می کند ، اما معمولاً زندگی آنها با انتقاد های دیگران و ارزشیابیهای افراطی خودشان عمیقاً آسیب پذیر است . این سخت گیری « وجدان » و « من برتر » می تواند نیرویی برای پیشرفت بر انگیزد ولی می تواند دلیلی هم برای خشنودی پائین از کمالات و هم چنین آسیب پذیری از تجربه شکست و انتقاد و بالابردن قابلین افسردگی و خود کشی باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.