شیوه های فرزندپروری-مبانی و چارچوب نظری، پیشینه تحقیق داخلی و خارجی

کد محصول: PSR71

تعداد صفحات :    ۳۵  صفحه

فرمت فایل WORD

قیمت:    ۱۱۰۰۰    تومان

دانلود فایل بلافاصله بعد از خرید

مبانی و چارچوب نظری، پیشینه تحقیق داخلی و خارجی در مورد شیوه های فرزندپروری 

فهرست مطالب

شیوه های فرزندپروری         ۲

تعریف خانواده ۲

۲ – ۲ نقش والدین در رفتار فرزند     ۳

۲ – ۳ دلبستگی و پیوند والدینی      ۴

۲ – ۴ تأثیر محیط و فضای خانواده بر کودکان       ۵

۲ – ۵  شیوه های فرزند پروری        ۷

۲ – ۶ تاریخچه شیوه فرزند پروری    ۸

۲- ۷  تاریخچه فرزند پروری در ایران ۱۰

۲ – ۸  بنیان نظری روشهای فرزند پروری و تحقیقات صورت پذیرفته در این زمینه      ۱۱

الگوهای مختلف روابط والد- فرزند در دیدگاه یکسویه         ۱۲

شیوه فرزند پروری شیفر       ۱۲

نظریه سبک فرزند پروری والدین شیفر        ۱۳

شیوه های فرزندپروری بامریند         ۱۵

پذیرندگی-  پاسخ دهندگی    ۱۶

توقع     داشتن         ۱۶

پایین   ۱۶

شیوه فرزندپروری مقتدرانه    ۱۶

شیوه فرزندپروری مستبدانه    ۱۷

شیوه فرزندپروری سهل گیرانه ۱۸

شیوه فرزندپروری مسامحه کار         ۱۸

شیوه های جدید فرزندپروری بامریند ۲۰

نظریه  استرنبرگ      ۲۲

نظریه ی خودگردانی ذهنی    ۲۳

ویژگی های والدین    ۲۳

الف: والدین دارای فرزند پروری قانونگذار      ۲۳

ب:ویژگی های افراد دارای فرزند پروری اجرایی       ۲۳

ج: ویژگی های والدین دارایفرزند پروری قضاوت نگر ۲۴

انواع خود گردانی ذهنی        ۲۴

الگوهای والد- فرزند در دیدگاه دو سویه       ۲۵

رویکرد بازتابی یا آینه گونه” تأثیر کودکان بر والدین”        ۲۵

نظریه تأثیرمتقابل    ۲۶

۲-۹عوامل تعیین کننده شیوه های فرزندپروری والدین       ۲۷

۲-۱۰نقش تفاوت های جنسی در نحوه برخورد والدین       ۲۸

پیشینه تحقیق ۲۹

منابع   ۳۵

بخشی از پروژه

شیوه های فرزندپروری

تعریف خانواده

خانواده جامعه کوچک است که معمولاً از پدر و مادر، فرزند (فرزندان ) تشکیل می‌شود . زمانی که کودکی متولد می‌شود او را به عنوان عضوی از این جامعه کوچک ، پر اهمیت می‌دانند. کودک سال‌های اولیه زندگی خود را در خانواده به سر می‌برد . در کنار پدر و مادر، برادر و خواهر است که الگوی رفتاری، ارزش‌ها و معیارهای اخلاقی را کسب می‌کند و مطابق الگو معمولاً رفتار می‌کنند . خانواده یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین سازمان‌هایی است که به رشد کودک یاری می‌دهد . در خانواده است که کودک نخستین چشم‌انداز را در جهان پیرامون خود به دست می‌آورد و احساس وجود دارد (پارسا،۱۳۶۸).

خانواده یکی از عوامل مؤثر در رفتار فرد است. محیط خانه اولین و بادوام ترین امری است که در رشد شخصیت افراد تأثیر می‌گذارد  ، موقعیت اجتماعی خانواده، وضع اقتصادی آن به طرز رفتار کودکان نفوذ فراوان دارد (شریعتمداری، ۱۳۶۳).

از لحاظ تربیتی خانواده ای ایده‌آل است که نیازهای جسمانی و روانی اعضای خود را برآورده نماید ، هر کس در آن دارای امنیت باشد و احساس ارزشمندی و تعلق می‌کند ، مورد عشق و علاقه و مهر و محبت قرار می‌گیرد (هرمان.ل ،مان؛ مترجم ساعت چی،۱۳۶۸).

تاثیر خانواده بر تحول چنان بارز است هیچ کس نمی‌تواند آن را کتمان کند . از ابتدای تولد روان‌شناسی به عنوان یک رشته جدید به صورت نظری و تجربی بر اهمیت نقش خانواده و بالاخص در روابط متقابل کودکان با والدینشان تأکید شده است و اکثر روان‌شناسان صرف‌نظر از مکتبی که به آن معتقدند کنش‌های متقابل میان والدین و فرزندان شان را اساس رشد عاطفی و شناختی که فرزندان قلمداد می‌کنند (احدی، ۱۳۷۶).

همچنین پژوهشگران معتقدند که روابط والد –فرزندی در جهت‌یابی های شخصیتی و رشد نیازهای روان‌شناختی و سایر خصوصیات تأثیر می‌گذارد . از نظر تاریخی مؤثرترین دیدگاه‌ها در مورد خانواده و اثرات آن بر شخصیت کودک به وسیله نظریه‌پردازان روان تحلیلگری و یادگیری اجتماعی ارائه شده است . روان تحلیلگران رشد را نتیجه حرکت کودک از میان تعارض های روانی – جنسی که نقش مهمی در روابط بین کودک و والدین بازی می‌کند ، می‌دانند و نظریه‌پردازان اجتماعی از دریچه اصول یادگیری ، یعنی جنبه‌هایی چون به‌کارگیری تشویق و تنبیه و با الگو دهی ، به تأثیر خانواده می‌نگرند . این نظریات باعث شده است که پژوهشگران در پژوهش‌های خود به دنبال این موضوع باشند که چه دسته‌ای از صفات شخصیت کودک تحت تأثیر چه نوعی از رفتار والدین خود در آینده قرار می‌گیرند (کرکا،۲۰۰۰؛ ترجمه اکبری، ۱۳۷۹).

برخی از روان‌شناسان معتقدند که شخصیت و الگوهای رفتاری نوجوان وابسته به نحوه تربیت دوران کودکی و چگونگی برخورد والدین است، آن‌ها جنبه‌هایی از رفتار والدین با همچون (پذیرش –طرد) ، (سهل گیری و کنترل ) را مورد بررسی قرار داده‌اند ، موقعیت اجتماعی، نحوه ارتباط اعضای خانواده با یکدیگر ، وضع اقتصادی، افکار و عقاید، آداب و رسوم ، ایده‌آل ها و آرزوهای والدین و سطح تربیت آن‌ها در رفتار کودکان نفوذ فراوان دارد . آگاهی از اینکه چگونه تجارب اولیه زندگی، شخصیت فرد را قالب ریزی می‌کند ، ممکنست از نظر علمی به ما کمک کند تا در تربیت کودکان عاقلانه تر گام برداریم و درباره نحوه تأثیر رفتار و نگرش‌های والدین بر کودکان شناخت دقیق‌تری داشته باشیم (اتکینسون و دیگران، شریعتمداری، ۱۳۶۶).

۲ – ۲ نقش والدین در رفتار فرزند

نحوه ارتباط والدین با کودکان قوی‌ترین عامل موثر بر الگوهای تعاملی خانواده محسوب می‌شود خصوصاً در دوره‌هایی از زندگی کودکان که تحولات اساسی رشد روانی طی می‌شود والدینی که در ارتباطات خود متزلزل- فاقد اطمینان خاطر و بی‌ثباتند در نحوه تربیت فرزندان با یکدیگر توافق ندارند. از الگوهای فرزندپروری مبتنی بر طرد حمایت افراطی با اغماض یا تسلط انضباط دوگانه سستی موازین اخلاقی، کمال‌جویی‌های غیرمنطقی و عصبانیت و بی‌ثباتی عاطفی استفاده می‌کنند، رفتارهای نوروتیک را در فرزندان تثبیت می‌کنند و سبب می‌شوند که کودکان از نظر هیجانی و عاطفی نیازمندتر شده و در چنین شرایطی حس اعتماد و امنیت که اساس تحول هیجانی سالم محسوب می‌شود ناکام بماند (صدرالسادات و همکاران ۱۳۸۴) تحقیقات نشان می‌دهد شیوه‌ای که والدین در خانه با فرزندانشان رفتار می‌کنند. تاثیر مهمی بر رفتار فرزند دارد. حضور اعضای خانواده‌ای که حمایت کننده مراقبت‌کننده، پرورش‌دهنده و مسئول باشد و کسی که نظارت ساخت‌دار و متعادل دارد عامل مهمی در کاهش خشونت فرزندان است. علاوه بر این یک رابطه گرم با والدین، بدون انتقاد و عیب‌جویی مفرط تاثیر مثبتی روی فرزندان دارد. و از رفتار ضد اجتماعی و متخلفانه آتی جلوگیری می‌کند علاوه بر این چندین مطالعه نشان داده‌اند نقص در وظایف والدین، پیش‌بینی کننده قوی از مشکلات سازگاری مانند رفتار ضداجتماعی، عملکرد تحصیلی ضعیف، افسردگی و اضطراب است.