اطلاعیه

کارآموزی ایستگاه فشار ضعیف شماره ۱ گچساران

کد محصول ksh67

تعداد صفحات: ۵۶ صفحه فایل word

قیمت: ۱۰۰۰۰ تومان

دانلود فایل بلافاصله بعد از خرید

فهرست مطالب

مقدمه ۱
واحدهای مجتمع ۲
تاریخچه سازمان ۶
واحد شیرین سازی گاز ۸
واحد بازیافت مایعات گازی ۲۲
برج متان زدا ۲۸
E-12306 NGL / PROPANE EXCHENGER 32
کمپرسورهای تقویت فشار گاز برج متان زدا ۳۶
کولرهای هوایی گاز خروجی کمپرسورهای گاز متان زدا ۳۷
چند راهه های گاز ۳۸
سیستم ضدخورندگی گاز ۴۰
سیستم ایمنی کارخانه ۴۲
طریقه راه اندازی کارخانه (راه اندازی توربین گازی) ۴۶
کنترل اتوماتیک استارت و از کار انداختن ۴۷
طریقه بستن کارخانه به طور عادی و اضطراری ۵۳
از کار انداختن اضطراری ۵۳
نتایج و پیشنهادات ۵۴
مقدمه
هدف از گذراندن دوره کارآموزی تکمیل نمودن اطلاعات و مطالب و بالا بردن تجربه کاری در زمینه عملیات متراکم گاز در ایستگاههای تقویت و تزریق گاز می باشد .
به علت استفاده بی رویه از مخازن زیر زمینی نفت و پایین آمدن فشار در لایه های زیر زمینی باعث گردید در سال های گذشته فشار بر جریان تولید نفت کاهش یابد . مضافاً اینکه روزانه میلیون ها فوت مکعب گاز از بدو حفاری تاکنون می سوزد و حاصل این سوختن جز به هدر رفتن این منبع انرژی و آلوده کردن محیط زیست هیچ نقش دیگری در روند تکاملی صنعت و اقتصاد ندارد . تا قبل از راه اندازی ایستگاه های تقویت فشار تقریباً بیش از ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در ناحیه گچساران در موقع بهره برداری می سوخت که در همین رابطه جهت احیای منابع زیر زمینی نفت و جلوگیری از به هدر رفتن این انرژی با ارزش اقدام به ساختن پروژه های تزریق گاز فاز (۲) نمودند .
گاز ایستگاه های ۱ ، ۲ ، ۳ ، ۴ گچساران پس از فشرده شدن به طرف ایستگاه فشار قوی فرستاده می شود و در واحد فشار قوی با فشار معادل ۱۳۰ تا ۱۵۰ بار و دمای C 75 در ۵ حلقه چاه گازی به شماره های ۳۰ ، ۸۷ ، ۸۰ ، ۹۰ ، ۹۲ تزریق می شود .
از بین ایستگاه های ذکر شده ایستگاه فشار ضعیف (۱) گچساران را به عنوان واحد کارآموزی خود انتخاب نموده و توضیحات لازم را درباره موضوع کارآموزی در این واحد را ارائه می نمایم .
این مجتمع از سه واحد مرتبط به هم تشکیل شده است .
۱- واحد شیرین سازی گاز و بازیافت مایعات گازی که شامل دو ردیف مشابه می باشند .
۲- واحد جذب مرکپتانها ( POLISHING UNHT) که وظیفه جداسازی ترکیبات گوگردی غیر قابل جذب توسط آمین را برعهده دارد .
۳- واحد UTILTY شامل سیستم تصفیه آب غیر معدنی جهت تولید بخار آب و جوشاننده های مربوط به آن ( STEAM BOILERS) ؛ آب مصرفی کارخانه آب آتش نشانی گاز سوخت و مجموعه تزریق و احیاء گلایکول می باشد .
گازهای فشار ضعیف ایستگاههای تقویت فشار گچساران (۱-۲-۳-۴) ابتدا وارد مخازن لخته گیری که در ورودی مجتمع قرار دارند می شوند . پس از جداسازی مایعات همراه آن گاز از طریق خط لوله ۲۴ ، با فشار ۳۵ بار و دمای ۴۴ درجه سانتی گراد ، وارد پالایشگاه می شود . پس از ورود گاز به مجتمع توسط دو انشعاب ۱۶ بین ردیف های (۱ و ۲ ) واحد شیرین سازی گاز تقسیم می گردد .
گاز ورودی به واحد شیرین سازی پس از طی دو مرحله جداسازی مایعات همراه و عبور از صافی واحد برج تماس آمین / گاز می گردد و قسمت عمده ترکیبات H2S CO2 همراه گاز جذب میگردد . سپس گاز شیرین به واحد بازیافت مایعات گازی ارسال و طی چهار مرحله انجام عملیات تبادل حرارت در مبدلهای لوله ای / پوسته ای با گاز سرد خروجی قسمت بازیافت مایعات گازی و همچنین در چیلر اولیه و چیلر توسط پروپان تا حدود ۲۹- درجه سانتیگراد کاهش دما یافته و مایعات گازی از گاز جدا می گردد .
بخارات آب همراه در هر مرحله تبادل حرارت توسط گلایکول تزریقی به قسمت ورودی مبدل حرارتی گاز سرد ، چیلر اولیه و چیلر ، جذب گردیده و به همراه مایعات گازی و گاز وارد جداکننده مایع – گاز ( V-12301- GAS-LIQ . SEPRATOR) می شود . گلایکول غنی از آب از پاشنه ( BOOT) این مخزن خارج و به قسمت احیاء گلایکول ارسال می گردد .
مایعات گازی تولید شده جهت تثبیت به برج متان زدا هدایت گردیده و پس از انجام فرآیند تثبیت ، به واحد جذب مرکپتانها (POLISHING UNIT ) هدایت می گردد .
ترکیبات گوگردی نظیر مرکپتانها در POLISHING UNIT توسط جاذب های جامد از مایعات گازی جدا گردیده و مایعات با درصد قابل قبول ناخالصی توسط پمپ از طریق خط لوله ۸ به سمت ماهشهر هدایت می گردد . برجهای جاذب ترکیبات گوگردی واحد جذب مرکپتانها (polishing unit) توسط گاز شیرین با دمای ۲۴۰ درجه سانتیگراد احیاء گردیده و گاز احیاء پس از خروج از برج ها به عنوان گاز فشار ضعیف همراه گاز خروجی از قسمت بالای برج به قسمت کمپرسورهای گازی برج متان زدا (C-12302 A/B DEMETHANIZER OVHD GAS COMPRESSORS) فرستاده شده و پس از فشار افزایی با گاز شیرین و گاز از کمپرسورهای گازهای اسیدی مجتمع مخلوط و با فشار تقریبی ۳۳ بار به سمت ایستگاه فشار قوی گچساران ارسال می گردد .
آمین غنی از گازهای اسیدی پس از تماس در برج تماس آمین / گاز ، جهت احیاء به واحد بازیافت آمین ارسال گردیده و در برج احیاء آمین با از دست دادن ترکیبات گازی CO2 , H2S همراه به مدار گردش آمین بازگردانده می شود . ترکیبات گازی جدا شده در برج احیاء آمین نیز به عنوان گازهای اسیدی به سمت کمپرسورهای تقویت فشار گازهای اسیدی (C-12501/2/3/A/B ACID GAS COMPRESSORS) فرستاده شده و پس از فشار افزایی با گاز خروجی پالایشگاه مخلوط گردیده و به سمت ایستگاه فشار قوی گچساران ارسال می گردد .
واحد UTILITY در این مجتمع شامل قسمتهای زیر می باشد :
۱- سیستم تولید بخار آب و جوشاننده های مربوطه (STEAM BOILERS) جهت استفاده در مبدلهای حرارتی و بازجوشاننده ها (AMIN FIL TERS) .
۲- سیستم تولید آب غیر معدنی جهت تولید بخار آب و MAKE UP WATER و مصارفی از قبیل شستشوی صافیهای آمین ( AMIN FIL TERS ).
۳- سیستم تزریق و احیاء گلایکول جهت جذب بخارات آب همراه گاز .
۴- سیستم تزریق متانول جهت جلوگیری از بروز یخ زدگی در قسمتهایی که احتمال یخ زدگی وجود دارد .
۵- سیستم آب آتش نشانی و آب مصرفی پالایشگاه .
۶- مخازن ذخیره مواد شیمیایی مورد نیاز در مجتمع و ادوات جانبی آنها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.